Рейтинг@Mail.ru
Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог ННСГБ НААН - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=УБЖ7/2017/т. 74/3<.>
Загальна кількість знайдених документів : 12
Показані документи с 1 по 12
1.


    Цимбалюк, З. М.
    Паліноморфологія видів роду Viburnum (Viburnaceae / Adoxaceae) флори України для цілей спорово-пилкового аналізу [] / З. М. Цимбалюк, Л. Г. Безусько // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 203-211. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Систематика рослин
Кл.слова (ненормовані):
Viburnum, пилкові зерна, морфологія, діагностичні ознаки, спорово-пилковий аналіз, Україна
Анотація: З використанням світлового і сканувального електронного мікроскопів досліджено пилкові зерна видів роду Viburnum флори України. Встановлено, що пилкові зерна 3-борозно-порові, еліпсоїдальні, сфероїдальні або сплющено-сфероїдальні за формою, в обрисах з екватора еліптичні або округлі, з полюса 3-лопатеві або округло-трикутні, середніх розмірів. Борозни довгі з чіткими або нечіткими краями та загостреними кінцями. Пори чіткі, округлі або видовжені. Скульптура екзини шипикувато-великосітчаста (V. lantana) та великосітчаста (V. opulus та V. tinus). Проаналізовано участь пилкових зерен Viburnum sp. у складі субфосильних спорово-пилкових спектрів рівнинної частини України та підтверджено висновок про те, що наявність у складі викопних палінологічних характеристик пилку Viburnum sp. дозволяє обґрунтовувати поширення елементів рослинності чагарникового типу впродовж голоцену на території сучасної Степової зони України. Уперше встановлено просторово-часову диференціацію поширення Viburnum sp., V. opulus і V. lantana впродовж голоцену на рівнинній частині Україні. Використання в практиці спорово-пилкових досліджень відкладів квартеру України комплексу діагностичних ознак пилкових зерен видів роду Viburnum та їхніх оригінальних мікрофотографій сприятимуть деталізації палеоботанічних реконструкцій, відновленню історії поширення окремих видів у просторі та часі.


Дод.точки доступу:
Безусько, Л.Г.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

2.


    Heluta, V. P.
    Erysiphe salmonii (Erysiphales, Ascomycota), another East Asian powdery mildew fungus introduced into Ukraine [] / V. P. Heluta, S. Takamatsu, S. A.S. Siahaan // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 212-219. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Гриби і грибоподібні організми
Кл.слова (ненормовані):
молекулярна філогенія, Uncinula, декоративне насадження, Fraxinus, ясен, Європа
Анотація: Повідомляється, що 2015 р. в Україні (Київ) була зареєстрована борошниста роса на двох видах ясеня – Fraxinus excelsior та F.  pennsylvanica (Oleaceae), яка викликалася грибом, що належав до Erysiphe sect. Uncinula. У результаті порівняльного аналізу українських матеріалів з описами уже відомих на ясені E. fraxinicola і E. salmonii та їхніми зразками, зібраними у Східній Азії, гриб було ідентифіковано як E.  salmonii. Таке визначення підтверджене результатами молекулярно-філогенетичного аналізу. Це перше повідомлення про реєстрацію даного гриба не тільки в Україні, а й в Європі. Однак при цьому висловлюється припущення, що борошнисторосяний гриб, знайдений на ясені у Білорусі та Росії і наведений як Uncinula fraxini (= E. fraxinicola), міг бути ідентифікований помилково і має належати до E. salmonii. У 2016 р. даний гриб виявлений не тільки в Києві, а й на околиці міста. Його розвиток має ознаки епіфітотії. Отже, не виключено, що E. salmonii належить до інвазійних видів і найближчим часом його слід очікувати в Західній Європі.


Дод.точки доступу:
Takamatsu, S.; Siahaan, S.A.S.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

3.


    Мартиненко, С. В.
    Мікобіота підземних об’єктів антропогенного та природного походження [] / С. В. Мартиненко, Т. О. Кондратюк, М. М. Сухомлин // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 220-226. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Гриби і грибоподібні організми
Кл.слова (ненормовані):
огляд, мікроскопічні гриби, троглобіонти, метрополітен, колекторні системи, біодеструкція
Анотація: У статті представлено огляд сучасних наукових публікацій щодо мікобіоти природних та антропогенних (міських рукотворних) підземних об'єктів, вплив мікроскопічних грибів на троглобіонти цих об'єктів і стан конструкцій та здоров'я людей. Показано, що питання мікобіоти ряду типів рукотворних підземних споруд залишається маловивченим. Найбільшу увагу дослідників привертають проблеми видового складу та поширення мікобіоти в об'єктах міського метрополітену та підвалах будинків. Показано, що кількісні та якісні показники поширення грибів у споруді, у першу чергу, залежать від глибини її залягання, режиму вентиляції та контакту з поверхнею землі. Результати досліджень свідчать про можливість активного розвитку у міських колекторах мікроскопічних грибів, серед яких можуть бути представники як відомих біодеструкторів конструкційних матеріалів, так і патогенних і умовно-патогенних видів.


Дод.точки доступу:
Кондратюк, Т.О.; Сухомлин, М.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

4.


    Дідух, Я. П.
    Методичні основи виділення та оцінки екомерів (на прикладі Дністровського каньйону) [] / Я. П. Дідух, Ю. В. Розенбліт // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 227-247. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Охорона рослинного світу
Кл.слова (ненормовані):
β-ценорізноманіття, симфітосоціологія, сигметуми, мезокомбінація, екологічні показники
Анотація: Проведено аналіз понять та розглянуті основні методичні підходи щодо виділення топологічних одиниць рослинного покриву – екомерів, які представлені діагностичними сигма-синтаксонами. Модельним об'єктом для таких досліджень обрано Дністровський каньйон, місце, де р. Дністер прорізає Товтровий кряж, тому схили долини річки являють складний геоморфологічний комплекс, що розглядається як мезокомбінація. На прикладі Дністровського каньйону виділено сім типів екомерів, встановлено сигма-синтаксони, що характеризують їхню ценотичну специфіку, проведена їхня кількісна оцінка на основі методики синфітоіндикації та оцінена диференціація β-ценорізноманіття за зміною провідних екофакторів. Установлено, що типізація екомерів і набір їхніх ланок залежать від експозиції та крутизни схилів, що визначають зміну показників провідних екофакторів і характеризують унікальність природних комплексів.


Дод.точки доступу:
Розенбліт, Ю. В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

5.


   
    Інвазійні водні макрофіти України [] / Д. В. Дубина [и др.] // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 248-262. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Охорона рослинного світу
Кл.слова (ненормовані):
фітоінвазійні види, потенціал, водні макрофіти, оцінка загроз, Україна
Анотація: Висвітлені природно-історичні причини та механізми експансій, а також еколого-ценотичні особливості модельних адвентивних водних макрофітів: Azolla cristata, A. filiculoides, Elodea canadensis, E. nuttallii, Vallisneria spiralis, Egeria densa, Pistia stratiotes, Phragmites altissimus та Zizania latifolia у водоймах України. Встановлено, що найбільшу небезпеку для гідротопів на сучасному етапі розвитку продуктивних сил становлять види Pistia stratiotes та Egeria densa. Вони мають широку екологічну амплітуду і високий інвазійний потенціал, що при посиленні антропічного впливу на водойми у поєднанні зі змінами кліматичних умов сприятиме їхній експансії у водоймах України, порушенню їхнього гідрорежиму і, відповідно, деградації аборигенної рослинності. З'ясований вплив фітоінвазійних видів на природні компоненти на видовому, ценотичному й екосистемному рівнях. Обґрунтована необхідність у рамках Європейської стратегії попередження і контролю за інвазіями неаборигенних організмів (European strategy on invasive alien species) створення цільової комплексної програми з питань оцінки загроз впливу фітоінвазійних видів на фіторізноманіття водойм України, запобіжних заходів протидії та запропоновані пріоритетні напрями для її виконання. Зроблено попередження з дотримання правил екологічної безпеки при вирощуванні вищих водних рослин в акваріумній та басейновій культурах.


Дод.точки доступу:
Дубина, Д.В.; Дзюба, Т.П.; Дворецький, Т.В.; Золотарьова O. K., Таран Н. Ю., Мосякін A. С., Ємельянова С. M., Казарінова Г. O.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

6.


    Фіцайло, Т. В.
    Екологія діагностичних видів класу Rhamno-Prunetea [] / Т. В. Фіцайло // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 263-275. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Охорона рослинного світу
Кл.слова (ненормовані):
Rhamno-Prunetea, чагарникова рослинність, синфітоіндикація, реалізована екологічна валентність, оптимальні екологічні умови, Україна
Анотація: З метою з'ясування оптимальних екологічних умов для формування чагарникової рослинності вивчали 12 діагностичних видів класу Rhamno-Prunetea. Це представники узлісь, лісових галявин, заростей кущів по степах, які можуть входити також до складу підліску й чагарникового ярусу мішаних, широколистяних, байрачних лісів: Acer campestre, A. tataricum, Amygdalus nana, Berberis vulgaris, Caragana frutex, Cerasus fruticosa, Euonymus europaeus, Ligustrum vulgare, Prunus spinosa, P. stepposa, Rhamnus cathartica, Swida sanguinea. Проведено синфітоіндикаційний аналіз близько 9000 геоботанічних описів з участю досліджуваних видів. Розраховані показники едафічних і кліматичних факторів. Для порівняння екологічних амплітуд видів, їхньої широти та встановлення індексу толерантності використали методику визначення екологічної валентності. Синфітоіндикаційний оптимум досліджуваних діагностичних видів за екологічною валентністю досить неоднорідний і демонструє мезофітні умови: свіжі лісолучні біотопи з нерівномірним промочуванням коренемісного шару ґрунту, із слабкокислими глинистими або вологими піщаними ґрунтами, не багатими на солі й мінеральний азот, із незначним вмістом карбонатів. Кліматичні фактори мають вужчу амплітуду, за терморежимом оптимум відповідає субмезотермним умовам – від суббореальної до неморальної термозони. Діапазон гумідності клімату коливається в межах субаридофітних умов, лише для S. sanguinea вони омброфітні. За континентальністю клімату оптимальні умови відповідають геміконтинентальному клімату. Оптимальними значеннями кріорежиму є гемікріофітні умови. За освітленням показники коливаються від тіньових до напівосвітлених. Оригінальні результати кількісної оцінки синфітоіндикаційної амплітуди діагностичних видів класу Rhamno-Prunetea є основою для прогнозування характеру змін чагарникової рослинності під впливом різних факторів навколишнього середовища, що має важливе значення для розуміння й моделювання змін взаємовідношення лісу та степу.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

7.


    Олійник, М. П.
    Вторинна сукцесія рослинності на перелогах Придністровського Поділля [] / М. П. Олійник, В. І. Парпан // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 276-283. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Охорона рослинного світу
Кл.слова (ненормовані):
перелоги, асоціація, вторинна сукцесія, флорокомплекси, рослинність
Анотація: У результаті проведених комплексних досліджень рослинності перелогів Придністровського Поділля за класифікацією рослинності методом Ж. Брану-Бланке виділено чотири стадії сукцесії: I – синантропної (сегетально-рудеральної), II – синантропної та лучної, III – лучної, IV – лісової та лучної рослинності. Розроблено класифікаційну схему рослинності староорних земель, в якій наведено 10 класів, які охоплюють 20 порядків та 27 союзів. Синтаксони нижчого класифікаційного рангу налічують 43 асоціації. Ценотично найрізноманітнішим класом рослинності виступає Molinio-Arrhenatheretea (12 асоціацій). Вторинна сукцесія на колишніх орних землях відбувається у напрямку формування заплавних та позазаплавних фітоценозів лучно-лісового типу. На завершальних етапах становлення за спектром угруповань вони наближаються до природних фітоценозів.


Дод.точки доступу:
Парпан, В.І.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

8.


    Фокшей, С. І.
    Знахідка Cordyceps militaris (Cordycipitaceae) у Національному природному парку "Гуцульщина" [] / С. І. Фокшей // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 284-287. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мікологічні знахідки
Кл.слова (ненормовані):
Cordyceps militaris, Українські Карпати, мікобіота, регіонально рідкісні макроміцети
Анотація: У статті повідомляється про нову знахідку Cordyceps militaris (Сordycipitaceae), рідкісного в Україні виду грибів, із Національного природного парку "Гуцульщина". Вид уперше знайдено в Українських Карпатах. Детально описані його морфологія та екологія. У Національному природному парку "Гуцульщина" зареєстровано 18 видів грибів з Червоної книги України. Пропонується внести C. militaris до списку регіонально рідкісних видів грибів Українських Карпат.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

9.


   
    Перші знахідки Thecotheus rivicola (Ascobolaceae) в Україні [] / Ю. В. Щербакова, В. В. Джаган, М. О. Зикова // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 288-292. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мікологічні знахідки
Кл.слова (ненормовані):
Ascophanus, Rhyparobius, дискоміцети, Західна Україна, Українські Карпати
Анотація: Повідомляється про знахідки нового для мікобіоти України некопротрофного виду Thecotheus rivicola (Ascomycota, Pezizales). Вид було виявлено на вологій деревині на території національних природних парків "Кременецькі гори" (Тернопільська обл.) та "Черемоський" (Чернівецька обл.). Подано його опис, місцезростання та оригінальні ілюстрації. Проаналізовано різноманіття та поширення видів роду Thecotheus в Україні.


Дод.точки доступу:
Щербакова, Ю.В.; Джаган, В.В.; Зикова, М.О.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

10.


    Шевченко, М. В.
    Нові та рідкісні для України види кортиціоїдних грибів [] / М. В. Шевченко // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 293-297. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мікологічні знахідки
Кл.слова (ненормовані):
кортиціоїдні гриби, Kavinia alboviridis, Sistotrema porulosum, Lobulicium occultum, Ічнянський національний природний парк
Анотація: Наведено дані щодо поширення одного нового (Kavinia alboviridis) і двох рідкісних (Sistotrema porulosum, Lobulicium occultum) для України видів кортиціоїдних грибів. Для всіх видів наведені описи, що супроводжуються оригінальними рисунками мікроструктур, а також подана інформація про екологічні особливості, місцезнаходження в Україні та загальне поширення.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

11.


    Кондратюк, С. Я.
    Світле надбання ліхенолога професора Ханса Трасса (02.05.1928–14.02.2017) [] / С. Я. Кондратюк // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 298-299.
Рубрики: Персоналії --Вчені


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

12.


    Протопопова, В. В.
    Олексій Лаврентійович Липа (1907–1990) [] / В. В. Протопопова, М. В. Шевера // Український ботанічний журнал : науковий журнал. - 2017. - Том т. 74, N 3. - С. 300. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Персоналії --Вчені


Дод.точки доступу:
Шевера, М.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

 
© Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН України
(ННСГБ НААН)
P.I.